Menu witryny

Librus

System Kontroli Frekwencji

i Postępów w Nauce

 

Szkolna Platforma Edukacyjna

Sport szkolny w Lublinie

 

Uniwersytet Przyrodniczy

 

WF z Klasą

 

Szkoła partnerska w Debreczynie

Hate over

 

Zapraszamy na stronę projektu

Hate over

klasa wolna od mowy nienawiści

Licznik odwiedzin/statystyki

1314846
DzisiajDzisiaj71
WczorajWczoraj370
Ten tydzieńTen tydzień832
Ten miesiącTen miesiąc6003
Aktualnie online 29

Statystyki prowadzi

stat4u

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zaprojektowane dla:

Witaj na stronie Twardowskiego w Lublinie
Food for thought Drukuj


3.12.2014

Tematem naszego spotkania było szeroko rozumiane odżywianie, w ramach akcji Geography Awarness Day, pod patronatem National Geographic. W tym wydarzeniu brały udział klasy 3D, 2F, 1G.  Na pierwszej godzinie uczniowie z klasy 3D przedstawili nam prezentację na temat wartości odżywczych, prawidłowego jadłospisu i chorób wynikających z błędnego odżywiania się. Prezentacji towarzyszyły ciekawe quizy, z których mogliśmy się wiele dowiedzieć. Natomiast na drugiej godzinie odbyła się prezentacja uczennicy z klasy 2F o kuchni brytyjskiej. Następnie uczennice z klasy 2A i 2G przedstawiły nam listę dziesięciu najbardziej egzotycznych owoców świata. Później dowiedzieliśmy się, jak problem braku jedzenia jest rozwiązywany w Polsce. W czasie trwania projektu mogliśmy degustować herbatę Fair Trade. Każdy mógł spróbować owoców rzadko spotykanych w naszym kraju. Na koniec uczniowie otrzymali słowniczek, dzięki któremu przytoczone treści można było wyrazić również w języku angielskim.

Julita Tomaszewska, Karolina Basak

 
Kalendarz Zdrowia –1 grudnia 2014 Światowy Dzień Walki z AIDS Drukuj

1.12.2014

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Na całym świecie odbywają się wtedy konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki tej choroby. AIDS jest to nabyty zespół upośledzenia odporności, wywołany przez zakażenie wirusem HIV. Następuje trzema drogami: płciową, przez krew oraz łożyskową z chorej matki na płód. Wczesnymi objawami mogą być: powiększenie węzłów limfatycznych, gorączka i spadek wagi ciała, uczucie osłabienia, poty. Skutkiem choroby jest zwiększona zachorowalność na grzybice, nietypowe zapalenia płuc i niektóre formy nowotworów, mogące zakończyć się śmiercią pacjenta. Rocznie na tą chorobę umiera ok. 2 mln osób, a obecnie na świecie żyje ponad 40 milionów ludzi chorych na HIV/AIDS.

Nauczyciele biologii.

 
Zajęcia laboratoryjne dotyczące projektu "Zrozumieć życie roślin" Drukuj


26.11.2014

Dnia 21 listopada  odbyły się zajęcia laboratoryjne, których uczestnikami byli uczniowie z klas 1a, 1e, 3j, 3b. Uczniowie szukali odpowiedzi na temat - Jakie barwniki występują w liściach różnych gatunków roślin. Uczniowie na własne oczy przekonali się iż, mimo że liście roślin są zielone, to występują w nich również inne barwniki roślinne. Efekt rozdziału, który zobaczyli na zawsze zapadnie im w pamięci. Dzięki temu wiedzą, że chlorofil jest zielony, ksantofil żółty a karotenoidy - pomarańczowe.

Organizatorzy: B. Wasyliszyn, E. Dybała, J. Łuszczyńska.

 
WYNIKI KONKURSU SŁOWOTWÓRCZEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Drukuj


26.11.2014

Dnia 21 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs słowotwórczy z języka angielskiego. Konkurs skierowany był do uczniów kl. I, II i III. 43 uczniów sprawdziło swoje umiejętności słowotwórcze, a najwyższą liczbę punktów uzyskali:

I miejsce - Aleksandra Bielak 3g
II  miejsce - Daria Jackowska 3i
III  miejsce - Olga Drwal 3f

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy:

Wioletta Garbol, Kamila Hrynkiewicz-Kuś, Karolina Florek

 
Występ szkolnego koła teatralnego w "Domu Słów" Drukuj


26.11.2014

20 listopada uczniowie szkolnego koła teatralnego wystąpili na "deskach" Domu Słów ze scenkami teatralnymi pt. "Opowieści z domu". Przedstawili historie związane z domem, baśniami i bajkami. Młodzi aktorzy świetnie przyjęli postawę opowiadaczy i intrygująco wprowadzili słuchaczy w rodzinne historie. Niewątpliwie  tzw. sztuka opowiadania historii rodzinnych i indywidualnych, magicznych i tych prawdziwych jest bardzo trudna i mało już spotykana. Gratulujemy aktorom!

Grupę teatralną przygotował p. Konrad Kowalski, p. Agnieszka Kowalska, p. Magdalena Zagajska.
Agnieszka Kowalska
 
Kalendarz Zdrowia – 21 listopada 2014 Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień Drukuj


21.11.2014

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju. Do dziś 21 listopada funkcjonuje jako World Hello Day. Zwyczaj podchwyciły inne kraje - uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie. Marzycielska Poczta doskonale wpisuje się w ideę Dnia Życzliwości: posłanie listu lub kartki z życzeniami do chorych dzieci, to na pewno jeden ze świetnych sposobów na uhonorowanie tego święta.

Nauczyciele biologii

 
Ogólnopolski Konkurs "Ekologia w moim domu” Drukuj


20.11.2014

Cel konkursu:

Rozwijanie zainteresowań wiedzą z zakresów przedmiotów przyrodniczych

Kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych

Akcentowanie znaczenia odpowiedzialności za środowisko naturalne

Zadanie konkursowe:

Uczniowie przygotowują prace indywidualne w kategorii: praca plastyczna (plakat lub komiks), pisemna (opowiadanie, scenariusz inscenizacji lub wiersza). W kategorii praca multimedialna (film, nagranie piosenki, wywiad, reportaż, fotoreportaż, prezentacja) dopuszcza się pracę w zespole dwuosobowym. Przygotowana praca powinna ukazywać "zwyczaje ekologiczne panujące w domu ucznia". Uczeń powinien podać analizie np. postępowanie z różnego rodzajami odpadami, zużycie energii, zanieczyszczenie i zużycie wody, emitowanie do atmosfery toksycznych substancji w wyniku ogrzewania mieszkań (domów).

Prace składamy do nauczycieli biologii do 18 grudnia 2014.

 
Tydzień Edukacji Globalnej Drukuj

20.11.2014

W ramach TEG odbyły się w naszym gimnazjum:

w poniedziałek - lekcje historii i geografii o sprawiedliwym handlu
we wtorek - lekcje Fair Trade, rozwieszenie plakatów w szkole
w środę - przedstawienie prezentacji Fair Trade klasom pierwszym i drugim


W dniu dzisiejszym zapraszamy na gry edukacyjne, a jutro (piątek) czynna będzie kawiarenka w sali A5, do której zapraszamy na herbatę i ciasto.

 
Gimnazjada w Tenisie stołowym Drukuj


18.11.2014

W dniach 14 i 18 listopada odbyły się rozgrywki w tenisie stołowym w grach singlowych w ramach Gimnazjady 2014/2015.
Dziewczęta w składzie Katarzyna Sikora i Magdalena Próchnicka z kl. 3g walczyły bardzo dzielnie, i udało im się uplasować w drugiej dziesiątce zawodniczek. Chłopcom poszło troszkę lepiej, Szymon Modrzejewski z kl. 1 i uplasował się na 7 pozycji, zaś Sylwester Włoszek z kl. 3 i wygrał rywalizację w Lublinie.
Warto zaznaczyć, że w zawodach wzięło udział 21 lubelskich Gimnazjów i każda szkoła wystawiała po dwóch zawodników.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy postawy i wyników.

Emma Prażmo

 
Zarzuć bezpieczną sieć Drukuj


18.11.2014

Jesteśmy uczniami klasy 3j naszego Gimnazjum, i całą klasą wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym. Uczestniczyliśmy w warsztatach, które dotyczyły szkodliwych treści, na jakie może natknąć się młodzież serfująca po internecie, z naciskiem na portale społecznościowe. Przy realizacji naszego działania współpracowaliśmy z Fundacją "5Medium". Jest to lubelska organizacja pozarządowa zajmująca się edukacją pozaformalną w zakresie nowych mediów i  bezpieczeństwa w sieci oraz przenikaniem się kultury i nowych mediów. W ramach projektu przygotowaliśmy film z przeprowadzonej przez nas sondy ulicznej. Miała ona na celu sprawdzenie wiedzy mieszkańców Lublina o bezpieczeństwie w sieci. Film ten zaplanowaliśmy zaprezentować młodszym uczniom, a wiedzę, którą wcześniej zdobyliśmy chcieliśmy przekazać innym, aby tak jak my, nauczyli się prawidłowego zachowania  w Internecie. W tym celu zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów z klas czwartych ze szkół podstawowych nr 3 i nr 29 w Lublinie. Zajęcia odbyły się 4 listopada w Domu Kultury LSM na ul. Wallenroda. Na początku przedstawiliśmy naszym młodszym kolegom film, który przygotowaliśmy specjalnie dla nich, następnie podzieliliśmy się na cztery stanowiska i przeprowadziliśmy dla nich warsztaty. Rozmawialiśmy o tym co robią w internecie, jakie informacje lub zdjęcia zamieszczają, kto może je zobaczyć, stworzyliśmy też wspólnie zasady dotyczące głównego tematu warsztatów czyli bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w tym projekcie, były bardzo aktywn za co dostały słodkie nagrody. Mamy nadzieję że pomogliśmy im zrozumieć, że internet nie jest tak bezpieczny jak mogłoby im się wydawać i teraz wiedzą co mają zrobić aby uniknąć takich zagrożeń.

Klasa III J

 
Warsztaty szkolnego koła teatralnego Drukuj


18.11.2014

 

"Design Literacki" - b
yliśmy w październiku w "Domu ze słów" na zajęciach artystyczno - plastycznych.
W trakcie spotkania warsztatowego uczestnicy pracowali na specjalnie przygotowanych materiałach edukacyjnych - tekstach, dokumentach. W ramach spotkania odbyły się etiudy gry aktorskiej oraz powstały literackie domy.
 
Kalendarz Zdrowia - 14 listopada 2014 Światowy Dzień Walki z Cukrzycą Drukuj

14.11.2014

Cukrzyca jest uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku, szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2,5 miliona ludzi. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony 14 listopada 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i obchodzony jest co roku. Jest to przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Objawami cukrzycy może być:  zwiększony apetyt, zaburzenia wzroku, bóle głowy, nudności i wymioty, trudna do opanowania senność w ciągu dnia. Chorzy na cukrzycę powinni stosować odpowiednią dietę, która uchroni ich od zbyt wysokiego i niebezpiecznego stężenia cukru we krwi.

Nauczyciele biologii.


 
Akcja DOM ZE SŁÓW Drukuj


14.11.2014

Zbieramy relacje osób opowiadających o swoich domach. Punktem wyjścia do każdej z tych opowieści są przedmioty związane z domem takie, jak np.: stół, krzesło, kredens, szafa, łóżko, obrazy, lampy, mogą to być również elementy samego domu: okna, drzwi, piwnica, strych, piec. Każda epoka ma też swoje charakterystyczne domowe sprzęty i przedmioty: radio, telewizor, komputer, lodówka, pralka, nie mówiąc o znajdujących się na półkach książkach. Dom i jego historię stworzą opowieści tych, którzy do nas z nimi przyjdą. Z zebranych wspomnień powstanie wirtualny Dom Słów, w którym wysłuchamy zgromadzonych opowieści oraz wystawa.

Na holu szkoły stoi DOM do którego można wrzucać własne prace lub przynieść do biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do udziału

Agnieszka Kowalska

 
Świąteczna zbiórka żywności Drukuj


13.11.2014

(...) Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść (Mt 25, 35).

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w przedświąteczną zbiórkę żywności na terenie naszej szkoły.

Do 17 grudnia można będzie podarować i złożyć w bibliotece szkolnej lub bezpośrednio do p. Urszuli Pudło żywność długoterminową, słodycze lub środki czystości. Z zebranych produktów utworzymy paczki, które zostaną przekazane potrzebującym z naszego gimnazjum.

Pomóż, bo warto pomagać!

 
Tydzień Edukacji Globalnej Drukuj


13.11.2014

W dniach 17 - 21 listopada w naszej szkole odbędzie się Tydzień Edukacji Globalnej. Zostały ogłoszone dwa tematy na które uczniowie maja przygotować prezentację: Głód na świecie oraz Fair Trade (sprawiedliwy handel). Wszyscy chętnie i z zapałem podchodzą do tygodnia edukacji globalnej. 12 listopada uczniowie wykonywali plakaty promujące akcję. W dniu dzisiejszym odbywa się kiermasz ciast, na którym zbieramy na naklejki, koszulki i inne gadżety dla uczniów naszej szkoły. Samorząd planuje również nagrać filmik promujący TEG. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału! Wystarczy zgłosić się do p. Katarzyny Kmieć lub p.Ewy Chmiel.

17 listopada w sali A5 będzie urządzona kawiarenka, gdzie każdy będzie mógł napić się kawy, herbaty czy zjeść ciastko.

W naszej szkolnej kawiarence dowiecie się na czym polega cała akcja. ZAPRASZAMY!

 
Ogólnopolska Akcja Charytatywna "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" Drukuj

13.11.2014

Pomóżmy dzieciom!

Nawiązując do kilkuletniej tradycji także i w tym roku nasze gimnazjum włączyło się do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej
"POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

Został powołany w naszej szkole Sztab Akcji.
W dniach od 12 XI do 18 XII zapraszamy wszystkich uczniów i wychowawców do aktywnego uczestnictwa w tej akcji.

Zbieramy tylko i wyłącznie dary rzeczowe, nie zbieramy pieniędzy:

-odzież,obuwie, zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminową, środki czystości i higieny osobistej, artykuły szkolne.

Każdy ofiarodawca otrzyma słoneczko, symbol Akcji. Młodzież pomagająca w zbiórkach otrzyma plakietki Przyjaciel Akcji.

Wolontariusze Akcji:

  • p. Beata Miskur
  • p. Dorota Chabros-Chimiuk
  • p. Urszula Pudło
  • p. Magdalena Zagajska-Abramiuk
  • p. Agnieszka Szymuś
  • p. Joanna Stadnicka
  • p. Waldemar Kudlak
  • p. Dariusz Rodzoch
  • ks. Michał Niedziałek
  • ks. Robert Wronowski

Zobaczmy jak dużo dobrego możemy wspólnie zrobić i na ilu dziecięcych twarzach podczas Świąt Bożego Narodzenia dzięki darom ,które zbierzemy zagości uśmiech.

Szef Sztabu: Beata Miskur

 
Ze sportu szkolnego Drukuj


4.11.2014

Bardzo udanie rozpoczęli rozgrywki w piłce nożnej uczniowie naszej szkoły zajmując w rywalizacji grupowej 2 miejsce,  tym samym awansując do dalszego etapu rozgrywek.

Wyniki rywalizacji grupowej:

Gimnazjum nr 10 – Gimnazjum nr 16 0:0,

Gimnazjum nr 10 Gimnazjum nr 11 0:0,

Gimnazjum nr 10 – Gimnazjum Sobieski  5:0,

Gimnazjum nr 10 – Gimnazjum nr 26 3:0.

Skład reprezentacji: Matuszewski Szymon, Kopyciński Kacper, Bober Jan, Długosz Jakub, Moroc Kacper, Dziurkowski Mateusz, Dudek Michał, Foksowicz Jacek, Lasak Jakub, Adamczuk Paweł.

Opiekunowie reprezentacji: Bryl Robert, Więciorek Stanisław.

 
Fotografia ulubionej książki - konkurs biblioteczny Drukuj


31.10.2014

Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży. Masz niepowtarzalną szansę podzielić się z innymi uczniami tytułami lektur, które warto przeczytać.

Zasady:

Weź swoją ulubioną książkę i sfotografuj się z nią. Na zdjęciu możesz zaprezentować więcej niż jeden egzemplarz. Pokaż nam co czytasz!. Na prace w formacie 15 x 21 czekamy do 22 grudnia 2014r. Podpisane koperty ze zdjęciami prosimy składać w bibliotece szkolnej.

 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie.

Zasady konkursu opracowała Katarzyna Pastuszek uczennica klasy 3d.

 
Lekcja otwarta "Jesienne cza, cza, cza" w ramach projektu "Zrozumieć życie drzew" Drukuj


30.10.2014

W dniu 29 października 2014 w naszym gimnazjum odbyła się lekcja otwarta pt. "Jesienne cza, cza, cza". Poprowadzili ją uczniowie klasy 3b i 3d przygotowani przez p. Agnieszkę Szymuś i p. Bożenę Wasyliszyn. Młodsi koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 29 w trakcie zajęć poznali budowę i rodzaje drzew.  Uczniowie mieli okazję nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew liściastych i iglastych. Szukali przyrody w poezji ks. Jana Twardowskiego. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

 
Konkursu na FILM "EKO LUBLIN NEWS" Drukuj


30.10.2014

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie przez uczniów i/lub nauczycieli filmu pokazującego osiągnięcia miasta Lublin w zakresie edukacji ekologicznej.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu Organizacja programów upowszechniających wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej w szczególności w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ochrony przyrody, zwierząt i środowiska naturalnego.

Celem projektu jest wzrost wiedzy mieszkańców Lublina  z zakresu edukacji ekologicznej w szczególności w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ochrony przyrody, zwierząt i środowiska naturalnego.

Film powinien trwać maksymalnie 5 minut i powinien być utrzymany w konwencji wiadomości telewizyjnych.Tematyka filmu  ma być związana z promocją działań z zakresu edukacji ekologicznej w mieście Lublin.

Do zgłoszenia należy dołączyć film w wersji elektronicznej na nośniku DVD/CD, nagrany w formacie możliwym do odtworzenia przy użyciu popularnego oprogramowania lub przesłać go mailowo.

Prace należy składać do dnia 17 listopada 2014 do p. Agnieszki Szymuś

 
Misyjny kiermasz ciast Drukuj

28.10.2014

Dnia 23 października w Tygodniu Misyjnym uczniowie ze Szkolnego Koła Misyjnego zorganizowali Misyjny kiermasz ciast. Celem tej akcji charytatywnej była kontynuacja realizacji projektu Głodnych nakarmić.

Problem głodu jest wciąż aktualny we współczesnym świecie!

Dzięki takim akcjom wspieramy finansowo Glorię z Konga, która jest objęta przez Szkolne Koło Misyjne Adopcją Serca.
Wszystkim, którzy nas wsparli z serca dziękujemy :)
Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem.
Cieszę się, że tak wielu z nas łączy tak szczytny cel.

Opiekun Koła Misyjnego Beata Miskur.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 następna > ostatnia >>

Strona 13 z 15

Zmiany w edukacji 2017/2018

 

Kalendarium szkolne

poprzednim miesiącu listopad 2017 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 44 1 2 3 4 5
week 45 6 7 8 9 10 11 12
week 46 13 14 15 16 17 18 19
week 47 20 21 22 23 24 25 26
week 48 27 28 29 30
Brak wydarzeń

Nasze Gimnazjum

To szkoła z klasą


 

Naszym patronem

Dane kontaktowe

Gimnazjum nr 10

im. księdza

Jana Twardowskiego

ul. Wajdeloty 12

20-604 Lublin

tel: 81-524-51-54

fax: 81-524-51-54


strona www:

www.g10-lublin.home.pl

 

adres e-mail:

gimnazjum10@onet.eu